środa, 14 sierpnia 2013

Pourlopowo- domowe maceraty:)

Cześć:)
MACERATY od lewej : liście szałwii, kwiaty dziewanny, płatki dzikiej róży



  Jedną z zalet spędzania wakacji na łonie natury jest dostęp do wielu wspaniałych roślin, które możemy potem wykorzystać w kuchni oraz pielęgnacji. W tym roku miałam to szczęście, że znalazłam, między innymi, krzew dzikiej róży, rosnący z dala od ruchliwych ulic i miasta.

Postanowiłam przygotować kilka maceratów, czyli "wyciągów olejowych" na bazie dość neutralnego oleju z pestek winogron, który można kupić w sklepie spożywczym.

  Wykonanie takich maceratów jest latem naprawdę bardzo proste i wcale nie wymaga wiele wysiłku:) 
Musimy przygotować sobie pusty i czysty słoiczek, do którego wrzucamy zerwane i przebrane rośliny. Możliwości jest cała masa! Ja zdecydowałam się na liście szałwii, kwiatki dziewanny oraz płatki dzikiej róży. Zerwane rośliny zalewamy olejem i nie musi być to wcale olej z pestek winogron, może być inny neutralny olej, np. jojoba świetnie się do tego nadaje.
Rośliny możemy wcześniej lekko rozgnieść.
Oleju dodajemy tyle, żeby przykrył nasze zioła. Trzeba uważać, żeby wszystkie części były pokryte, bo inaczej może pojawić się pleśń.
Następnie słoiczki zakręcamy i umieszczamy w dobrze nasłonecznionym miejscu na okres od 1 tygodnia do 2. Codziennie lekko potrząsamy słoiczki, żeby zmieszać zawartość:) Na koniec trzeba wszystko przecedzić i przechowywać w ciemnym miejscu.

Na zużycie mamy 6-8 miesięcy, bo niestety nie są zbyt trwałe.

Gotowe maceraty możemy wykorzystać do sporządzenia domowego kremu, lub serum, albo nawet stosować solo na skórę, albo włosy.

* Na bazie dzikiej róży znajdziemy w sklepach mnóstwo kosmetyków, np. kremów przeciwstarzeniowych. Wszelkie kosmetyki na bazie róży nadają się dla wrażliwców i mi osobiście bardzo służą, dlatego swój macerat także planuję zużyć do pielęgnacji twarzy. Do tej pory stosowałam olej z owoców dzikiej róży i uważam, że to jest olej-geniusz:)! Błyskawicznie rozświetla skórę:)

* Dziewanna również ma działanie przeciwzmarszczkowe, a także odkażające, wygładzające i powlekające, ale nigdy wcześniej nie miałam z nią do czynienia. Myślę, że moim wyciągiem wzbogacę jakieś domowe serum oraz będę używała go na włosy, bo dziewanna wykazuje również działanie rozjaśniające kosmyki i podejrzewam, że w ogóle może mieć działanie podobne do ukochanej lipy:)

* Szałwii pewnie nikomu przedstawiać nie trzeba- znane jest jej działanie przeciwłupieżowe i wzmacniające wypadające włosy, dlatego myślę, że nada się do wcierania w skórę głowy. 
Pomaga także przy kłopotach z jej przetłuszczaniem się, ale może lekko przyciemniać czuprynę.
 Jest także idealnym dodatkiem do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej ze względu na działanie przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze.

Moje maceraty stoją na balkonie już od kilku dni i olej już zmienił kolor, wygląda teraz zupełnie inaczej, niż na początku:) W słoiczku z dziewanną nabiera pięknego, bursztynowego koloru:)

Dokładnie w ten sam sposób możecie przyrządzić aromatyzowaną oliwę, na przykład na bazie oliwy z oliwek i wybranych ziół.  Potem jest jak znalazł do wielu potraw:)

Jeżeli macie doświadczenie z domowymi maceratami to z przyjemnością o nich przeczytam. A może same nabrałyście ochoty na przygotowanie swoich wyciągów olejowych?

Pozdrawiam!




10 komentarzy:

  1. Nie wiem czy nie chciałabym ich najpierw ususzyć aby zapobiec pleśni. Ja maceruję ostre papryczki w oliwie i zawsze robię na suszonych (ale to w celach spożywczych ;)).

    OdpowiedzUsuń
  2. nad takimi spożywczymi oliwami też się zastanawiam i mnie nęcą:)Robisz w oliwie z oliwek?
    Co do pleśni to znalazłam masę przepisów, opartych również na świeżych ziołach i kwiatach, mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tego problemu:)

    OdpowiedzUsuń
  3. daj znać później jak działają, bo wygląda to interesująco ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy nie robiłam niczego takiego, niestety nie przepadam za spędzaniem czasu na łonie natury (wystarczą mi wyjazdy do domu rodzinnego mojego ukochanego za miasto), więc nie mam dostępu do świeżych roślin. Myślisz, że z suszonych ziół dostępnych w sklepach zielarskich też dałoby się taki macerat zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  5. Okropnie żałuję, że nie mieszkam bliżej takich miejsc, gdzie spaliny nie dosięgają roślin w takim stopniu niż ruchliwy Poznań.
    Tak mi się marzy zerwanie lipy, dziewanny... Dla moich blond sucharków to by było wybawienie.
    Ze świecą szukać takich specjałów na targach, ryneczkach, by później samodzielnie coś uklecić... :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. pozostają w takim razie suszone zioła do kupienia:)

      Usuń
  6. Gdyby zrobić te maceraty w fikuśnych słoiczkach można byłoby uzyskać fajny element dekoracyjny ;)

    OdpowiedzUsuń