czwartek, 20 października 2011

Metoda oczyszczania skóry olejami (oil cleansing method)

Muszę przyznać, że nie wyobrażam sobie wieczornej pielęgnacji bez solidnego oczyszczania mojej cery. Mimo, że poranne "mycie" twarzy ograniczam do przemywania jej wacikiem nasączonym mlekiem (patrz post o mleku http://tinytun.blogspot.com/2011/10/mleko-nie-tylko-do-picia.html ), wieczorem lubię poświęcić temu zabiegowi nieco więcej uwagi. W ostatnim czasie mozna się natknąć w Internecie na wiele publikacji dotyczących oil cleansing method, czyli w skórcie OCM. Co więcej taka metoda oczyszczania skóry stała się obecnie bardzo popularna. Do niedawna moimi ulubieńcami w dziedzinie wieczornego mycia twarzy był rossmanowski żel babydreamy oraz szmatka z mikrofibry, zakupiona za parę złotych w tesco. Do tej pory uważam, że te dwie rzeczy świetnie radzą sobie z usuwaniem makijażu i brudu, jednak nie będę ukrywać, że ostatnio zwyciężyła we mnie chęć przetestowania olejowej metody na własnej skórze;). Skąd się w ogóle wziął pomysł, żeby myć twarz olejami? brzmi trochę absurdalnie, jednak już od dawna znane są produkty do demakijażu, które bazują na różnych olejach i które słyną z doskonałego rozpuszczania wszelakiego brudu, zalegającego na naszej skórze. W sklepach możemy dostać nawet czyste olejki myjące  (np. olejki dostępne na biochemii urody).Wszystkie te produkty działają na zasadzie" tłuszcz rozpuszcza tłuszcz". Oil cleansing method również. A oto co jest nam potrzebne do oczyszczania cery tą właśnie metodą:

Jak widać, wszystko co musimy przygotować to mieszanka olejów oraz mały ręcznik lub szmatka z mikrofibry, może być tez ściereczka muslinowa. Tajemnicza ciecz w buteleczce to mieszanka, której bazą jest zwyczajny OLEJ RYCYNOWY, do kupienia w każdej aptece. Olej rycynowy słynie nie tylko ze zbawiennego wpływu na nasze rzęsy i brwi, wykazuje również duże podobieństwo do ludzkiego sebum, dlatego doskonale się z nim łączy, a potem spłukuje z naszej skóry:) Lepiej jednak nie myć twarzy samym olejkiem rycynowym, gdyż potrafi on usunąć z naszej twarzy praktycznie wszystko, włącznie z warstwą ochronną naszej skóry, co skutkuje później przesuszeniem. Z tego powodu nasza mieszanka powinna zawierać dodatek innego oleju bądź olejów. Do wyboru mamy szereg najróżniejszych, począwszy od oliwy z oliwek, a na oliwce do pielęgnacji niemowląt skończywszy. Ważne jest, żeby wybrać olej, który będzie odpowiadał  typowi naszej cery. Im bardziej tłusta skóra, tym oleje powinny być lżejsze i bardziej płynne. Jeśli posiadacie cerę suchą lepiej wybierać te o bogatszej konsystencji. Proporcje również powinny być uzależnione od rodzaju cery. Im skóra mocniej przetłuszczająca się, tym nasza mieszanka powinna zawierać więcej olejku rycynowego, np. od 20 do 50 %. Skórze suchej wystarczy nawet zawartość 10%.
Moja osobista mieszanina, widoczna na zdjęciu, zawiera około 30% oleju rycynowego, resztę buteleczki dopełniłam olejem lnianym oraz dodałam kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Opracowywanie idealnej indywidualnej mieszanki na pewno zajmie trochę czasu, ja już teraz wiem, że następnym razem powinnam dodać mniej olejku rycynowego:)
Omówiłam kwestię mieszanki, teraz czas na omówienie metody. Wszystko, co musimy zrobić to wmasować w suchą lub lekko wilgotną twarz nasz specyfik, nie omijając pomalowanych oczu lub ust, zmoczyć naszą ściereczkę w bardzo ciepłej wodzie, nałożyć na naolejowaną twarz i potrzymać chwilę, żeby nasze pory otworzyły się pod wpływem ciepła. Niektórzy sugerują żeby maczać ściereczkę w misce z gorącą wodą (taką z czajnika), ale według mnie wystarczy gorąca woda z kranu:) Następnie musimy powtórzyć czynność,w razie potrzeby dokładamy trochę mieszanki, szmatka wędruje pod gorący strumień i na twarz, tym razem lekko masujemy skórę, ściągając z niej nieczystości. Trzeci raz moczymy ściereczkę znowu w gorącej wodzie, żeby zmyć z twarzy wszystkie resztki. Na koniec należy zamknąć pory, przykładając do twarzy szmatkę zamoczoną w zimnej wodzie, dobrze jest potrzymać ją chwilę dłużej :) Osuszamy skórę ręcznikiem, najlepiej specjalnie przeznaczonym do tego celu. To tyle.
Nie musimy nawet przemywac później twarzy tonkiem, gdyż oleje nie zaburzają naturalnego PH naszej skóry.
Na początku taki sposób wieczornego mycia twarzy wydawał mi się bardzo pracochłonny, ale w praktyce okazało się, że zajmuje niewiele czasu, a efekty są, uwierzcie, rewelacyjne! Trzeba tylko pamiętać, żeby po każdym takim olejowym myciu przeprać naszą ściereczkę. Nie wiem jak działa ściereczka muślinowa, czy ręcznik, ja zawsze używam mikrofibry i Wam też polecam, bo nie jest to duży koszt, a dodatkowo mikrofibra świetnie zbiera z twarzy zanieczyszczenia i tłuszcz.
Warto się trochę pomęczyć z przygotowaniem tego wszystkiego, bo korzyści stosowania tej metody są ogromne! Muszę  przyznać, że nigdy nie miałam wrażenia tak czystej skóry po myciu i powoli zapominam czym są zatkane pory, a to właśnie one były jednym z moich największych problemów! Skóra ma bardziej jednolity koloryt i nie wyskakują mi praktycznie żadne nowe "niespodzianki"! Regularne stosowanie na pewno wzmocni również nasze rzęsy, a nawet paznokcie dłoni:) A jeśli macie tendencję do świecenia się twarzy to jestem pewna, że przy stosowaniu oil celansing method całkowicie zapomnicie o tym problemie:)
Próbowałyście? Spróbujecie?:)

11 komentarzy:

  1. Zdecydowanie spróbuję:) Już przerzuciłam się z płynów do demakijażu na olejki myjące, ale teraz spróbuję ze ściereczką z mikrofibry i z całą procedurą mycia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja już się przerzuciłam na ściereczkę z mikrofibry. Bardzo dobrze się sprawdza tylko jest ociupinkę dla mnie za szorstka (ale co tam). Jak już dokończę te moje specyfiki do mycia buzi to może wypróbuje i ten ;d

    OdpowiedzUsuń
  3. Ala uważaj bo słyszałam ze przy cerze naczynkowej trzeba bardzo uważać ze ściereczką no i z temperaturą. na wizaz online są jakieś wskazówki dla naczynkowych cer i tej metody.
    my z kaliną jesteśmy zachwycone! Zrobiłam mikstuje z 50% oliwy z oliwek, 30% mieszanki olejków alterra, 10% olejku rycynowego i 10% olejku arganowego:)
    cery suche powinny uwazac na stężenie olejku rycynowego poniewaz ma w za duzej ilości wysusza skórę.
    marzy mi się mieszanka z oleju lnianego (bazowy) + olejku ze słodkich migdałów i z orzechów włoskich:)

    OdpowiedzUsuń
  4. dzięki za radę, poczytam o tym
    ta ostatnia mieszanka brzmi pysznie... :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. czy w takim razie olej lniany ma podobne właściwości oczyszczające, co rycynowy i można stosować je zamiennie jako główny składnik mikstury? Czy po prostu "bazowy" oznacza , że będzie na drugim miejscu mieszanki zaraz po rycynowym?
    Miałam próbkę oleju ze słodkich migdałów i mnie zauroczył zdecydowanie:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bazowy czyli chodzi mi o to że będzie na pierwszym miejscu tej mikstury, dam go ok 50%. rycyna jest głównym skladnikiem, ale nie bazowym (bo mozna jej dawać tak ok 10%-30%). kiedy nowa notka? :)

    OdpowiedzUsuń
  7. muszę coś napisać niedługo!:D No tak, już rozumiem, po prostu na poczatku zrozumiałam jakby rycynowego miało w ogóle nie być i się pogubiłam :) Niektórzy stosują nawet,czytałam, mieszaniny, gdzie rycynowy stanowi 60-70 % zawartości, jednak w moim przypadku nawet 30 okazało się za dużo:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Kurczę, tyle już słyszałam o tej metodzie, może czas się samej zainteresować. Do tej pory używałam olejku myjącego z BU i byłam naprawdę zachwycona, ale w nim podobał mi się też bardzo zapach. Myślicie, że można by dodawać do mieszanki olejków także kilka kropel eterycznego? Pytam bo gdzieś obiło mi się o uszy że z eterycznymi na twarzy trzeba uważać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nierozcieńczony (lub w wysokim stężeniu) olejek eteryczny może faktycznie podrażnić skórę, ale kilka kropli w mieszance nie powinno stanowić problemu:) Ja sama dodaję do swojej buteleczki trochę olejku et. z drzewa herbacianego i wszystko jest ok!:)

      Usuń
  9. Ja stosuję OCM już rok :) uratowało moją cerę!!!! gdyby nie te blizny po trądziku miałabym idealną normalną cerę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. super! Okazuje się, że OCM pomogło już naprawdę wielu osobom!:)

      Usuń